Hollanda’da Yaşam Koşulları

Hollanda’da eğitim görürken kaliteli, uygun fiyatlı öğrenci evleri bulmak zor olabilir. Hollanda’da, özellikle Amsterdam, Lahey, Rotterdam ve Utrecht gibi büyük şehirlerde çok kalabalık ve Leiden ve Groningen gibi ünlü öğrenci şehirlerinde sıkıntılar var. Hollandalı öğrencilerin üniversitelerinin yakınında konaklama bulmakta sorun yaşaması yaygındır.

Bununla birlikte, çoğu üniversite varışta yabancı öğrenciler için geçici, kısa süreli çözümler sunmaktadır.

Hollanda’da konaklama pahalıdır ve depozito, gaz, su ve elektrik gibi ek maliyetleri de dikkate almayı unutmamak önemlidir. Ayrıca, çoğu kiralamaların altı aydan bir yıla kadar sürdüğünü ve oda / dairenin döşenmiş veya döşenmemiş olduğunu bilmeniz gerektiğini unutmayın.

Konaklama yerine bağlı olarak Hollanda’da öğrenci olarak bağımsız odanızın olması yaygındır. Ancak mutfağı, oturma odasını, duşu ve lavabosu diğer öğrencilerle paylaşmanız gerekebilir. Paylaşılan bir evde birlikte yaşayan erkek ve kadınlarla ilgili bir sorununuz varsa, erkek ve kadınların Hollanda’da birlikte yaşaması yaygın olduğu için uygun partiyi tavsiye etmeniz gerekir. Özel kiralar, gurbetçilerin en yaygın seçeneği olan 710,68 € (Ev Değer Derecelendirme Sistemine göre) tutar.

Hollanda’da okurken iyi hazırlıklı olmak önemlidir. Hazırlığın önemli bir parçası günlük harcamalarınızı dikkate almaktır. Yiyecek, toplu taşıma, kitaplar, kıyafetler, sinema biletleri, konut ve sigorta da dahil olmak üzere, bir öğrenci ortalama 700 € ile 1,000 € arasında harcama yapmaya hazırlanmalıdır.

Ortalama bir öğrencinin geliri hesaplanırken, yaklaşık üçte biri barınma, diğer üçte biri yemek ve kalan üçte biri boş zaman, kitap, seyahat ve diğer giderlere harcanacaktır.

Barlar, restoranlar, müzeler, sinemalar ve mağazalar gibi birçok yerde öğrencilere indirim uygulanır. Genellikle kurumunuzdan bir öğrenci kartı şeklinde kanıt talep ederler. Öğrenci indirimi olup olmadığını önceden kontrol etmek her zaman iyi bir fikirdir. Bir dizi ilginç indirim ve teklif sağladığı için Uluslararası Öğrenci Kimlik Kartı (ISIC) edinmek faydalı olabilir. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi ICIS web sitesinde bulabilirsiniz.