Malta’da Yaşam Koşulları

Malta’da Eğitim Görürken Çalışın!

En fazla bir yıl olacak şekilde alacağınız öğrenim esnasında ilk 90 günden sonra yasal olarak haftada 20 saat part-time olarak çalışabilirsiniz.

Yıl boyu ılıman ve yazları Akdeniz’de bir ada ülkesi olması ile sıcak iklimi Malta’yı her zaman tercih sebebi kılmasına ek olarak yasal çalışma izni de turizm sektöründe iş bulma imkanını artırarak öğrencilere daha fazla pratik yapma fırsatı sunmaya başladı.

Konaklama

Uzun dönem dil eğitimi almak ve daha düşük İngilizce seviyesi ile öğrenime başlayacaklar için de eğitim ve konaklamanın paket olarak sunulması maliyetleri düşürürken yasal çalışma imkânı kullanmak da gündelik temel ihtiyaçlarınızı karşılayacak daha geniş bir bütçe sağlayacaktır.

Konaklamada diğer ülkelerin aksine aile yanı konaklamadan çok okulların sağladığı 2-3 kişilik apart türü konaklamalar hem mutfak kullanma şansı sunarken yemek maliyetlerinizi düşürmesi, diğer öğrencilerle daha fazla ortak alan kullanarak daha fazla pratik yapma ortamı sunması öncelikli tercih olarak avantaja çevrilebilir. Ya da daha rahat bir konaklama isterseniz okulların anlaşmalı otellerini de değerlendirebilirsiniz.

Yaşayan halk ve öğrenciler genellikle ulaşım için Malta’da otobüs seferleri kullanılmaktadır. 2020 yılı Malta otobüs bilet fiyatı tek kullanımlık bilet ile 1 € dur. Bu bir seferlik bilettir. Belli yerlerde otobüsler gece 11 gibi biter. Valetta’dan başlayarak adayı dolaşır. Otobüs biletlerinizi terminallerden, otobüs şoföründen alabilirsiniz. Seferler yogun konumlara göre Malta’da 20 dakikada bir gerçekleşmektedir. Otobüsler bizim gördüğümüz kadarıyla Malta adasına uygun ve mantıklı seçim. Hiçbir araca bağımlı olmadan otobüslerle seyahat etmeniz doğru bir karardır. Birçok öğrenci ilk gelişinde heyecanla araba kiralar ancak bunun lüzumsuz olduğunu zamanla görür. Önerimiz otobüs kullanmayı, seferleri, saatleri, durakları, cep telefonunuza indirebileceğiniz malta transportation benzeri bir uygulama, internet sitesi ya da gittiğinizde kullanarak çözmeniz. Tüm duraklarda otobüs saat ve sefer numaraları yazıyor. Çok kolay çözebileceğiniz bir sistemdir.

Malta’da Ulaşım

Malta’da otobüs bilet dönemsel abonelikleri mümkün. Malta otobüs biletleri günlük 1.5 € haftalık 6 € aylık 25 € 3 aylık abonelik fiyatları 90 € gibi fiyat baremlerinde satın alınabiliyor. Aldığınız Malta otobüs biletlerinin bazılarının kullanım saatleri oluyor. Bileti nasılsa aldım, yarın binerim derseniz biletiniz geçersiz olabilir. Bilet için daima bozuk para bulundurmanızı öneriyoruz.

Otobüs şoförlerinde bilet bulunsa da çoğunlukla bozuk para isteyeceklerdir. Trafiğin tersten aktığını unutmayın. Otobüse buna göre binin. Malta.com, Arriva ve turist seyahat bilgilendirme ofislerinde durak ve zaman çizelgelerini bulup ücretsiz alabilirsiniz. Bu broşürler her sene yenilenir. En uzun otobüs gezisi 50 dakika sürecektir.